فوتبال در ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای پیشرو فوتبال در جهان است. تیم ملی ایتالیا تاکنون سه بار در جام جهانی فوتبال به پیروزی رسیده است و باشگاههای آن ۲۷ پیروزی بزرگ در لیگهای اروپایی داشته اند که آنها را در ردیف کشورهای موفقی چون انگلستان قرار داده است.

 

 

اواخر قرن نوزدهم بود که فوتبال از طریق انگلستان و سویس به شمال ایتالیا معرفی شد. اولین بازی ها در ژنو، میلان و تورین برگزار می شد. اولین باشگاه فوتبال اینترناتسیونال تورین(Internazionale Torino) نام داشت، که در سال ۱۸۹۰ تاسیس شد و اکنون از بین رفته است و دیگری باشگاه کریکت و فوتبال ژنو (Genoa Cricket & Football Club) بود که در ۱۸۹۳ تاسیس شد.

 

 

تا قبل از ۱۸۹۸ که فدراسیون فوتبال ایتالیا (Federazione Italiana Giuoco Calcio – FIGC) شکل گرفت، بازیهای داخل کشوری توسط فدراسیون ژیمناستیک برگزار میشد. تیم ملی ایتالیا به علت پیراهن آبی آنان آتزوری ( Azzurri- آبی ) خوانده می شود. اولین دیدار بین المللی این تیم ۱۵ مارس ۱۹۱۰ در میلان، در مقابل تیم فرانسه برگزار شد که با نتیجه ۶-۲ به نفع ایتالیا پایان گرفت. بعد از غیبت در جام جهانی اروگوئه در ۱۹۳۰، موفق به پیروزی در جامهای ۱۹۳۴ و ۱۹۳۸ که در ایتالیا و فرانسه انجام شد، گردید.

 

پس از جنگ جهانی دوم، تیم ملی ایتالیا دیگر نتوانست، موفقیتهای پیشین خود را تکرار کند، تا اینکه در سال ۱۹۷۸ مقام چهارم را کسب میکند و این مقدمه ای برای پیروزی دیگری در جام جهانی سال ۱۹۸۲میشود.

در سال ۱۹۹۰ ایتالیا میزبان جام جهانی میشود، هرچند در ابتدا همه این تیم را پیروز میدان میدانستند، اما شکست ۴ بر ۳ مقابل آرژانتین و ۲-۱ مقابل انگلستان در مرحله نیمه نهایی، آنها را در مقام سوم متوقف کرد. تیم ملی ایتالیا یکی از بداقبال ترین تیمها در زدن ضربات پنالتی بوده است و این موضوع این تیم را از سال ۱۹۹۴تا کنون از کسب مقام در جام جهانی بازداشته است.

از دیگر پیروزیهای مهم این تیم میتوان به کسب مدال طلای المپیک ۱۹۳۶ و دو مدال برنز در سالهای ۱۹۲۸ و ۲۰۰۴ اشاره کرد. تیم ملی زیر ۲۱ سال این کشور بسیار موفق بوده است و تا کنون ۵ پیروزی در هفت دوره از مسابقات فوتبال قهرمانی زیر ۲۱ سال  اخیر اروپا را بدست آورده است.

لباس تیم ملی ایتالیا در داخل کشور پیراهن و جوراب آبی با شورت سفید و در بازیهای خارج ازکشور پیراهن و جوراب سفید با شورت آبی میباشد. از سال ۲۰۰۴ تا کنون مارچلو لیپی مربیگری این تیم را برعهده دارد. بزرگترین پیروزی تیم ملی ایتالیا کسب نتیجه ۹-۰ در مقابل آمریکا سال ۱۹۴۸ و بزرگترین شکست وی ۷-۱ مقابل تیم مجارستان در سال ۱۹۲۴ بوده است.

از بازیکنان بزرگ تاریخ فوتبال ایتالیا میتوان به افرادی چون آلساندرو آلتوبلی، روبرتو باجو، فرانکو بارسی، جوزفه برگونی، پائولو مالدینی،روبرتو مانچینی،پائولو روسی، آلکس دل پیرو و بسیاری دیگر اشاره کرد.

از باشگاههای مهم ایتالیا نیز میتوان به اینتر میلان، آث میلان، آث رم و یونتوس اشاره کرد، که تاریخچه این تیمها را نیز میتوانید در وبلاگ آقای  آراز اسماعیلی ببینید:

آث میلان:

http://www.soccerhistory.blogfa.com/84083.aspx

 

اینتر میلان:

http://www.soccerhistory.blogfa.com/84121.aspx

یونتوس:

http://www.soccerhistory.blogfa.com/84084.aspx

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *