جزایر مهم ایتالیا قسمت دوم

Sicily

سیسیل

سيسيل با تلفظ ايتاليايى سيچيليا، بزرگترين جزيره در درياى مديترانه است که در جنوب ایتالیا واقع شده و توسط تنگه مسینا (Messina) از سرزمين اصلي ايتاليا جدا شده.  جزيره تقريباً سه‌گوشه است و با جزاير كوچك مجاور يكی از ناحيه هاي ايتاليا را تشكيل داده است. وسعت ناحيه سيسيل، 25707 كيلومتر متربع و جمعيت آن در سال 2002حدود 5 ميليون نفر بوده است.

ارتفاع فلات سيسيل 150 تا 500 متر بالاى سطح دريا مي‌باشد. در افق شمالي سلسله كوه‌هاي نبرودي (Nebrodi)  و مادونيه (Madonie) با چندين قله مشخص از قبيل آتشفشان مانت اتنا (Mount Etna) با ارتفاع 3323 متر در شرق و مونته سن جوليانو (Mounte san giuliano)  با ارتفاع 750 متر در شمال غربي، قرار دارند.

نمایی از جزیره سیسیل

شيب‌هاي كم كوهستان عموماً پوشيده از درختهاى پرتقال و زيتون و بيشتر فلات نیز پوشيده از مزارع گندم است. كاتانيا (Catania) وسيعترين جلگه جزيره است كه كوه اتنا (Etna) در آن سربراورده است. اين ناحيه زلزله خيز ميباشد. زلزله سال 1908 جان حداقل 84000 نفر را در شهر مسينا ((Messina) و روستاهاي نزديك گرفت.

سيسيل همواره با خشكسالى مواجه است. باد گرم ظالمانه اي كه از آفريقاى شمالى به جزيره مي‌وزد، مردم جزيره را آسوده نمي‌گذارد. فصل بارانى، كه در اواخر پاييز و زمستانى اتفاق مي‌افتد، باعث مي‌شود كه اين خشكى عمومى كمي بهبود يابد. استفاده از متدهاي قديمي براي كشاورزى، آبيارى كم و طبيعت خشك سرزمين باعث شده كه سيسيل نتواند در زمينه كشاورزي چندان پيشرفتي داشته باشد.

در مناطق بلند كوهستاني مي‌توان درختهاي سرو را پيدا كرد. روى شيب‌هاى پايين‌تر درختان چوب سرخ جنگلي رشد مي‌كنند. درختان چنار در امتداد رودخانه‌هاي شرق، و در زمين‌هاى هموار ، جايى كه گندم كشت مي‌شوند درختان بلوط همراه با درختان زيتون، و كاج ديده مي‌شوند. به غير از چند نوع اندك، حيوانات وحشي سيسيل اغلب غير بومي هستند.

سيسيل منبع اصلى گوگرد جهان است. مواد معدنى ديگرازقبيل سنگ نمك و قير  نيز وجود دارند. صنعت پتروشيمى هم در اقتصاد جزيره نقش دارد و بيشتر وابسته به توليد در شرق سيسيل است بخصوص در كاتانيا، سيرا كوسه، راگوسا و گلا.

زراعت هنوز شغل عمده سيسيلي‌هاست. و گندم مهم‌ترين محصول است که در املاک بزرگ کشت می‌شود، در املاك كوچك به طور عمده به پرورش انگور، بادام، زيتون، پرتقال، ليمو، لوبيا و سماق كه در دباغى و رنگرزي به كارمي‌رود پرداخته مي‌شود.

شيلات (ماهى تن اقيانوسى، ساردين، مرجان و اسفنج) نيز گسترده است. يك چهارم ماهيگيران ايتاليا از سيسيل سفر خود را آغاز مي‌كنند. مشاغل ديگري نيز وجود دارد از قبيل توليد شراب و روغن زيتون، كنسرو كردن ميوه و سبزيجات و ساخت اسيدسيتريك.

در شهرهاى بزرگتر نيز شيشه كاري و فلز كاري رايج است. در نهايت توريسم نيز صنعت اقتصادي بزرگي محسوب مي‌شود. بازديد كنندگان زيادي براي ديدن اماكني مانند كليساى جامع  و خرابه‌هاى يونانى و محل‌هاى ديگر به جزيره مسافرت مي‌كنند.

جزیره سیسیل دارای آثار باستانی بسیاری است که اغلب از قرون 12 و 13 به یادگار مانده اند، در عکس زیر یک قلعه متعلق به قرون وسطی را مشاهده می‌کنید که در شهر ساحلی آلکامو (Alcamo) قرار دارد.

پالرمو مهمترین شهر و بندراین جزیره می‌باشد که قبلا آن را معرفی کرده بودیم، در فرصتهای آینده با معرفی بعضی از دیگر شهرهای این جزیره  بیشتر به نقاط دیدنی و آثار باستانی آن خواهیم پرداخت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *