در ایتالیا مدارس از سپتامبر تا اواسط جون (اوایل شهریور تا اواخر خرداد) باز است، البته در جنوب ایتالیا به علت تابستان گرم و طولانی، زمان بازگشایی مدارس انتهای سپتامبر می‌باشد.
مدارس شش روز در هفته از ساعت هشت و نیم صبح تا یک و نیم بعد از ظهر دایر است. البته دو روز در هفته دانش آموزان بعد از ظهر نیز به مدرسه باز می‌گردند.
بعضی از والدینی که شاغل هستند، کودکانشان را از هشت و نیم صبح تا چهار و ربع بعد ازظهر، یکسره به مدرسه می‌فرستند. ناهار از طرف مدرسه به آنها داده می‌شود.
گرچه مدارس سه ماهه تابستان تعطیل است، اما بیشتر دانش آموزان در این فصل تکالیف ایام تعطیل را انجام می‌دهند که شامل مرور درس‌های گذشته است.

از همان اول ابتدایی دانش آموزان شروع به یادگیری یک زبان خارجی، اغلب انگلیسی، یا آلمانی و فرانسه می‌کنند.


مدارس ایتالیا مانند ایران شامل پنج سال دوره ابتدایی است که از شش سالگی آغاز می‌شود و پس از امتحان دوره سه ساله راهنمایی آغاز می‌شود. در 14 سالگی دانش آموزان می‌توانند سه نوع دبیرستان را انتخاب کنند:
لیچه او (liceo) دبیرستان. شامل هنر، زبان و علوم
لیچه او تکنیکو (liceo tecnico) یا همان هنرستان. شامل دوره های صنعتی
ماجیستراله (Magistrale) یا تربیت معلم


پس از این دوره دانش آموزان بعد از یک آزمون سراسری می‌توانند به دانشگاه راه یابند. ظرفیت دانشگاه‌های ایتالیا بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر است، الباقی جذب دانشگاه‌های خارج از کشور می‌شوند.
مدارس عمومی پوشش خاصی ندارند و دانش آموزان می‌توانند لباس‌های مختلفی بپوشند اما دانش آموزان مدارس خصوصی ملزم به پوشیدن روپوش و یونیفرم هستند.