معجزه در ناپل (سن جنارو)

سن جنارو (San Gennaro) ، قدیس محافظ شهر ناپل است. او در سال ۳۰۵ بی‌رحمانه به شهادت رسیده است. دو بطری از خون جناریو که در کلیسای جامع ناپل نگهداری می‌شوند، در دوره‌های خاصی به نحو معجزه آسایی به جوش می‌آیند.

 


 

از زندگی وی اطلاع دقیقی در دست نیست، می‌دانیم که وی اسقف بنه ونتو(Benevento) بوده، در سال ۳۰۵ میلادی تحت شکنجه‌های امپراتور دیوکلتیان (Diocletian) به شهادت رسیده است. هنگامی که وی مخفیانه برای ملاقات چند تن از خدمه کلیسا که به جرم مسیحیت در زندان بودند، به زندان میرود، هویتش فاش شده و به بند کشیده می‌شود. در آنجا تحت شکنجه‌های فراوانی قرار می‌گیرد تا اینکه همراه با یارانش سر از بدنش جدا می‌شود. پیرمردی بدن و سر او را در حالی که هنوز از آن خون می‌چکید در پارچه ای می‌پیچد.

 

شهادت سنت جنارو

بر طبق روایات چهل سال بعد از مرگ جنارو، هنگامی که پیکر وی به سردابه ای در ناپل منتقل شد، زنی به نام اوسبیا (Eusebia) خون خشک شده وی را در یک بطری جمع کرد.

شهرت وی به خاطر معجزه مایع شدن سالیانه خون وی می‌باشد. وقتی دو بطری شیشه ای، شامل خون خشک شده وی در روز ۱۹ سپتامبر روز شهادتش، یا اولین یکشنبه ماه می روز انتقال پیکرش، به کنار بدنش آورده می‌شود، ماده سیاه درون بطری ها به مایعی قرمز مبدل شده و حجم آن افزایش میابد و گاهی اوقات می‌جوشد.

گزارش رسمی از « معجزه مایع شدن خون » اولین بار در سال ۱۳۸۹ به ثبت رسیده است.

دو بطری دارای شکل و اندازه مختلف می‌باشند و در یک جعبه فلزی نگهداری می‌شوند. بطری بزرگتر تا نیمه پر است، اما در بطری کوچکتر تنها کمی خون وجود دارد.

برای ایتالیای‌های مقیم محله « ایتالیای کوچک » در مانهاتان و دیگر مردم نیویورک، تعطیلی سن جنارو بسیار مهم است و در این روز مجسمه رنگارنگ این قدیس در خیابان‌ها گردانده می‌شود.

از آنجایی که کلیسای جامع ناپل اجازه بازکردن بطری‌ها و آزمایش کردن آن را به دانشمندان نمی‌دهد، بحث موافقان و مخالفان در مورد معجزه بودن این خون‌ها پایان ندارد. بعضی از منتقدین اعتقاد دارند که این ماده خون نبوده بلکه نوعی ژل از ترکیبات زنگ آهن است که با تکان دادن به مایع تبدیل می‌شود! بهترین تحلیل علمی در مورد این موضوع را می‌توانید در سایت زیر بخوانید:

http://www.cicap.org/en_artic/at101014.htm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *