مافیا

Mafia

همگی شما با نام مافیا آشنا هستید، حتی در کشور خودمان هم هر از چندگاهی نام مافیای نفتی یا مافیای صنعت خودرو را میشنویم. مافیا نامی است که به گروه‌هاى سازمان یافته جنائى، که گاهی اوقات با سوگند خونى و قسم به رازدارى گرد هم می‌آیند، اطلاق می‌شود، اما اینکه خود کلمه مافیا از کجا آمده، کسی نمی‌داند. بعضی آن را به شعار جنگجویان سیسیلی با فرانسویان منتسب می‌کنند:

Morte Ai Francesi Italia Anela

مرگ بر فرانسه، زنده باد ایتالیا

و برخی هم آن را به جوزفه ماتزینی (Giuseppe Mazzini 1805-72) شورشی ایتالیایی نسبت می‌دهند:

Mazzini Autorizza Furti Lancendi Avvelenamenti
ماتزینی ، دزدی ، آتش افروزی و مسموم کردن را مجاز می‌داند

اما آنچه مسلم است این است که مافیا در زمان ملوک‌الطوایفى (فئودال) سیسیل به وجود آمد تا املاک مالکین غایب را محافظت کند اما مافیا در قرن ۱۹ام، به شبکه باندهاى جنائى که سیسیل را تحت کنترل داشتند مبدل شده بود.

اعضاء ملزم به رعایت قانون امرتا (Omerta) بودند. طبق این قانون تمام ارتباطات و همکاری‌ها باید از دولت مخفی می‌ماند.

مافیا نه یک سازمان متمرکز است و نه دارای سلسله مراتبی است. مافیا از گروه‌های کوچک بسیاری تشکیل شده که هریک فقط در ناحیه خودش کار می‌کند. با استفاده از روش‌های تروریستی در انتخابات، مافیا قدرت‌های سیاسی را بدست آورد و توانست در نیروی پلیس نفوذ کند و از راه‌های قانونی به اسلحه دسترسی پیدا کند.

بنیتو موسیلینی رئیس حکومت فاشیستی، توانست برای مدتی از فعالیت مافیا جلوگیری کند، اما پس جنگ جهانى دوم در سال ۱۹۴۵ این سازمان بار دیگر شکل گرفت. در ۳۰ سال بعدى مافیا به نیروی قدرتمندی نه تنها در سیسیل، بلکه در تمام ایتالیا تبدیل شد. دولت ایتالیا در اوایل ۱۹۸۰ یک فعالیت ضدمافیایی را شروع کرد که به دستگیرى افراد و دادگاه‌هاى شورانگیز زیادی منجر شد، گرچه کشته شدن چندین مامور کلیدی قضایی را هم به دنبال داشت. خشم عمومی با دستگیرى رهبر مافیا سالواتوره رینا (Salvatore Riina) در ۱۹۹۳ کاهش یافت.

در اواخر قرن ۱۹ام، برخی از اعضای مافیا به ایالات متحده مهاجرت کردند. آنها بزودی جنایات سازمان‌یافته آمریکایى را شکل دادند، مخصوصاً طی دوران ممنوعیت مشروبات الکلی در ۱۹۲۰٫ پس از لغو این ممنوعیت در ۱۹۳۳ ، مافیا به موضوعات دیگر روی آورد، از قبیل قمار، اخاذى، فحشا و در سالهاى اخیر، مواد مخدر.

 

آل کاپون، چهره معروف مافیای آمریکا در سالهای ۱۹۲۰ که تجارت قمار، مشروب و فحشا را به کنترل خود درآورده بود. بعد از جنایت‌های زیاد، وی تنها به جرم فرار از مالیات ۸ سال را در زندان گذراند.

 

البته در این میان ارتباطات با مافیای ایتالیای برقرار مانده بود. مانند ایتالیا، ایالات متحده نیز پیگرد رهبران معروف مافیا در ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ افزایش داد و تعداد بسیاری را دستگیر کرد، هر چند هنوز هم نمی توان با اطمینان به از بین رفتن این شبکه معتقد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *