فردوسی در ایتالیا
ویلا بورگزه (Villa borghese) پارک طبیعی بزرگی در شهر رم هست، شامل ساختمان‌ها، موزه ها (از جمله موزه گالریا بورگزه – galleria borghese) و جذابیت‌های دیگه.

Villa borghese

این پارک با مساحتی حدود 80 هکتار، بعد از پارک ویلا دوریا پامفیلی (Villa doria pamphili) بزرگترین پارک شهر رمه. باغات این پارک برای ویلای بورگزه روی تپه پرینچانا (Villa borghese princiana) توسط معماری به نام فلامینیو پونتزیو (Flaminio ponzio) ساخته شد و شیفیونه بورگزه (Scipione Borghese) در سال 1605 اونو توسعه داد و آثار هنری خودشو توش گذاشت.

موزه گالریا بورگزه

موزه گالریا بورگزه

اوایل قرن نوزدهم این پارک بازسازی شد و سال 1903 هم به پارک عمومی تبدیل شد.
اگه گذرتون به رم افتاد می‌تونید از جذابیت‌های دیدنی این پارک دیدن کنید. اما شاید جالبترین مورد دیدنی این پارک برای ایرانیها وجود مجسمه فردوسی در نزدیکی در ورودی این پارک باشه.
این مجسمه از ایران به رم اهدا شده و در سال 1958 طی مراسمی رسمی در این پارک نصب شد. سازنده این مجسمه سنگی، استاد ابوالحسن خان صدیقی هست. سازنده مجسمه های فردوسی در میدان فردوسی تهران…فردوسی در توس… پور سینا در همدان…خیام در پارک لاله…مجسمه برنزی نادر شاه و اسبش در مشهد که در میلان ساخته شده و… .

طراحی چهره های بزرگان ما از قبیل سعدی ..حافظ…فردوسی…پور سینا…خیام..عطار..و … هم بر عهده ی ایشون بوده. نیم تنه امیر کبیر که در یکی از موزه های میلان نگه داری میشه، یکی دی از کارهای استاد هست. برای اطلاعات بیشتر در مورد ایشون به سایت ویکی پدیا یا وب سایت خودشون مراجعه کنید. اطلاعات بیشتر در مورد این پارک رو هم می‌تونید تو سایت رسمیش پیدا کنید.

مجسمه فردوسی در ایتالیا