سیلویو برلسکنی (Silvio Berlusconi) غول رسانه ای ایتالیا

Silvio Berlusconi (1936)

سیلویو برلوسکنی نخست وزیر سابق ایتالیا و مرد قدرتمند رسانه های ایتالیاست. از شما دعوت می‌کنم همراه هم مروری بر زندگینامه جالب او داشته باشیم.


وی در سال ۱۹۶۱ در رشته حقوق از دانشگاه میلان فارغ التحصیل شد. برای پرداخت هزینه تحصیلات، مدتی فروشنده دوره گرد جاروبرقی بود و خانه به خانه به دنبال مشتری می‌گشت، سپس همراه با گروهی که تشکیل داده بود به خوانندگی در کشتی‌های تابستانی پرداخت. در زمان دانشجویی با بتینو کراکسی آشنا شد، کسی که بعدها رهبر حزب سوسیالیست و سپس نخست وزیر ایتالیا شد.

پس از فارغ التحصیلی یک شرکت ساختمانی تاسیس کرد که با موفقیت زیادی روبرو شد و توانست با انجام انواع پروژه های تجاری و مسکونی رشد قابل توجهی پیدا کند. در سال ۱۹۶۹ شهرکی به نام میلان ۲ در شمال میلان ساخت. دردهه ۱۹۷۰ علاقه او تغییر کرد و سعی در ساخت یک امپراتوری رسانه نمود. در ابتدا در سال ۱۹۷۴ یک شبکه تلوزیون کابلی برای شهرک خود به نام تله میلان راه اندازی کرد و بعد از آن نیز شبکه ای از ایستگاه‌های تلوزیونی محلی تاسیس کرد که اکثر مناطق ایتالیا را پوشش می‌داد. در سال ۱۹۹۴ او صاحب شرکتی بود که بزرگترین شرکت چندرسانه ای ایتالیا محسوب می‌شد و هم اکنون با نام مدیاست شناخته می‌شود و شامل سه تلوزیون خصوصی، دو روزنامه، چندین مجله، یک شرکت انتشاراتی، فروشگاه‌های زنجیره ای، باشگاه فوتبال آس میلان، به علاوه یک سری از شرکت‌های مالی و بیمه ای است.

با موفقیت وی در عرضه تجارت، سیلویو برلوسکنی خودش را به کراکسی که با پرده برداری از فساد سیاستمداران آنها را تحت فشار قرار داده بود نزدیک کرد. او در سال ۱۹۹۴ حزب فورزا ایتالیا که نامش را از یک ترانه معروف فوتبالی به نام بزن بریم ایتالیا  گرفته بود، را تاسیس می‌کند و با یک گروه شمالی محافظه کار متحد می‌شود. حزب برلسکنی و متحدانش در انتخابات ۱۹۹۴ پیروز شده و وی به سمت نخست وزیری برگزیده می‌شود هرچند که هفت ماه بعد به دلیل از هم پاشیده شدن دولت ائتلافی مجبور به استفا شد.

به دنبال این استفا، برلوسکنی بارها سعی در تشکیل دولت دیگری برمی‌آید و سعی می‌کند که توجه منتقدین را از شکست سیاسیش به موفقیت‌های رسانه ای و تجاریش جلب کند.

در سال ۱۹۹۷ به علت تقلب در حسابداری ۱۶ ماه از کار معلق  و در سال ۱۹۹۸ هم به دلیل رشوه دادن به ماموران مالیاتی به ۳۳ ماه زندان محکوم شد هرچند وی موفق به لغو این حکم می‌گردد.

پس از پیوستگی با یک گروه محافظه کار در سال ۲۰۰۱ دوباره به عنوان نخست وزیر انتخاب شد. در همان سال میزبان گروه هشت در شهر ژنو شده و در سه روز برگزاری این جلسه ایتالیا شاهد برخوردهای خونینی بین پلیس و معترضین بود.

پس از حمله ۱۱ سپتامبر بر علیه آمریکا در سال ۲۰۰۱، سیلویو برلوسکنی سعی کرد که اتحادی بر علیه تروریسم جهانی ایجاد کند، اما پس از اعلام اینکه فرهنگ غرب به فرهنگ اسلام برتری دارد، از سوی بسیاری از رهبران جهان مورد انتقاد و نکوهش قرار گرفت.