روز عشاق

عشاق معروف زیادی رو تو تاریخ ایتالیا می‌تونید پیدا کنید:

پائولو و فرانچسکا ناکام که تو کتاب کمدی الهی دانته داستانشون اومده، رومئو و ژولیت، دو عاشق جوان ورونائی (Verona) که مشهورترین کار شکسپیر هست و همچنین رنتزو و لوکا، تو داستان ازدواج وعده داده شده(I Promessi Sposi) نوشته آلساندرو مانتزونی (Alessandro Manzoni) در سال ۲۷- ۱۸۲۵، که بعد از گذروندن موانع و مشکلات زیاد موفق میشن باهم ازدواج کنن و…

با این همه داستان‌های عشقی و رمانتیک طبیعیه که ایتالیا سرزمین عاشقان (romance) نامیده بشه و روز ولنتاین با شور اشتیاق زیادی توش جشن گرفته بشه .

افسانه و واقعیت

گرچه ایتالیا سرزمین عشاقه، اما متاسفانه مشابه جشن‌هایی مثل هالوین (Halloween) و روزمادر، روز ولنتاین هم تبدیل به جشنی وارداتی از آمریکا شده. il giorno della festa degli innamorati تو ایتالیا مخصوص زوج‌ها و عاشقاس، بچه ها و اعضای خانواده تو این روز به هم هدیه نمیدن. اما تو سال‌های اخیر سوداگران آمریکایی که واردکننده شکلات‌ها، لباس‌ها، کارت‌های ولنتاین و محصولات دیگه ای که به نوعی مبلغ موضوعات جنسی هستند، بسیاری از رسم و رسومات رو تغییر دادن .

روز عشاق

واسه عاشقان ایتالیایی، ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن)، روز شهادت سن والنتینو (San Valentino)، روز بخصوصی واسه نشون دادن علاقه به معشوقشون هست. دم غروبی دوتا زوج معمولا واسه شام به پیتزا فروشی (pizzeria) یا رستوران (ristorante) میرن.

بسته به سن و سال، هدایا هم فرق می‌کنه از یه شاخه گل سرخ گرفته تا عطر و ادکلن، طلا جواهر یا حتی Baci Perugina های معروف. کنار این شکلات‌های کوچیک فندقی کاغذی هست که روش یه جمله عاشقانه به چهار زبون مختلف نوشته .

Baci Perugina

Baci Perugina

 

به نظر عجیبه که سنت ولنتاین که مظهر عصمت و پاکیه به قدیس عشاق تبدیل بشه. سابقه تاریخی این موضوع به دو صورت نقل شده. زمان امپراطوری کلادیوس دوم (Claudius II) در رم، ازدواج برای سربازان ممنوع بود. کشیشی به نام ولنتاین بی توجه به این قانون جوانان رو به عقد و زناشویی هم در میاورد. به همین دلیل دستگیر میشه و ۱۴ فوریه اعدام میشه…

روایت دیگه میگه که تو سال ۱۴۶۵ پاپ پاوئول دوم (Pope Paul II) دستور میده که جهت ازدواج زنان فقیر، هدایایی بهشون داده بشه که اولین بار اینکار روز ۱۴ فوریه انجام میشه و سنت ولنتاین قدیس که این روز رو جشن می‌گیره به عنوان محافظ عشاق شناخته میشه .

زبون ایتالیایی تو زمینه عشق و عاشقی زبون بسیار غنی هست. برای آشنایی بیشتر توصیه میکنم از پست دوستت دارم به سبک ایتالیایی دیدن کنید تا با بعضی از این frasi d’amore ها آشنا بشید .

جایگاه ولنتاین در ایران

تو وضعیت امروزی که مردم ما بهانه های کمی واسه خوشحال بودن دارن، جشن گرفتن به هر بهونه ای غنیمته، هرچند که مثل سن ولنتاین وارداتی باشه. با این حال بدونید که تو تقویم ایرانیا روز ۲۹ بهمن (سپندارمذگان) به عنوان روز عشاق، یه سابقه چندین هزارساله داره. انتخاب با خودتونه یا این یا اون. اگه وضعتون خوبه هردوش، چرا که نه .