توتو

Totò

آنتونیو د کورتیس (Antonio De Curtis) ملقب به توتو، بازیگر، نویسنده، ترانه سرا و هنرپیشه محبوب ایتالیا است. کمدین نابغه ای که در سال های پایانی عمرش حتی دراجرای نقش های تراژدی نیز موفق بود.

توتو در سال ۱۸۹۸ در ناحیه فقیری از ناپل به دنیا آمد. کار بازیگری را از تئاترهای کوچک ناپل که در آنجا هنر پانتومیم را یاد گرفت شروع کرد تا اینکه در سال ۱۹۲۲ به رم رفت و در تئاترهای بزرگتری به ایفای نقش پرداخت.

در سال ۱۹۳۷ در اولین فیلمش، دستتو بکش کنار ( Fermo con le Mani) ظاهر شد. از آن پس در بیش از ۱۰۰ فیلم دیگرنیز ظاهر شد. اغلب فیلم های او به آثاری کلاسیک تبدیل شده اند وهمیشه از تلوزیون های ایتالیا پخش می شوند. توتو بسیار مشهور بود و اغلب فیلم هایش نام او را بر خود داشتند.

فیلم « شاهین ها و گنجشک ها (Uccellacci e Uccellini) » ساخته پی یر پائولو پازولینی (Pier Paolo Pasolini) از جمله فیلم هایی است پس از فوت وی منتشر شد و نمایشگر مهارت های او در اجرای نقش های جدی و دراماتیک بود که بعد از مرگش کشف شد.

آنتونیو د کورتیس (Antonio De Curtis) ملقب به توتو

حرکات بدون اشتباه، چهره عجیب و توانائیش در به حرکت درآوردن اعضای بدنش مانند عروسکهای خیمه شب بازی، از او چهره ای مقبول و مردمی ساخت.

در دهه ۱۹۵۰ به سرودن شعر پرداخت. « سطح (Livella) » از با ارزشترین آن هاست که روایتگر داستان دومرد مرده، یکی ثروتمند و دیگری فقیر است که در مورد اختلاف سطح اجتماعی خود باهم بحث می کنند.

او ترانه سرایی هم میکرد. زن بد (Malafemmena) که یکی از ترانه های مشهور ایتالیا ست، نوشته اوست که بعد از جدائیش آن را به همسر اولش تقدیم کرده است .

گذشته از نقش آفرینی‌ها، او مورد توجه و علاقه زنان زیادی بود. به طوری که یکی از عشاقش به نام لیلیانا (Liliana) به خاطر او، خودکشی کرد. این تراژدی تاثیر زیادی در زندگی توتو گذاشت، به طوری که نه تنها وی را در آرامگاه خانوادگیش به خاک سپرد، بلکه نام تنها دخترش را نیز لیلیانا گذاشت. تراژدی بعدی زندگی وی پسرش بود که بعد از سال ها انتظار، ساعتی پس از تولد از دنیا رفت .

آنتونیو د کورتیس (Antonio De Curtis) ملقب به توتو

به علت چشیدن طعم تلخ فقر و تنگدستی در ایام کودکی و جوانی، او در امور خیریه زیادی دست داشت و از فقرا دستگیری و حمایت می‌کرد. به علت این روح بخشندگی، مردم او را شاهزاده (Il Principe) می‌نامیدند.

توتو، وقتی به دنبال چند حمله قلبی در سال ۱۹۶۷ از دنیا رفت، به علت تقاضاهای مردمی، سه تشیع جنازه مختلف برایش برپا شد. یکی در رم، دیگری در زادگاهش ناپل و یکی دیگر هم چند روز بعد توسط یکی از اعضای محلی مافیا برگذار شد که تابوتی خالی را در خیابان های بسته شده محل تولدش گرداند.

تا به امروز مغازه ای در ناپل دیده نمی‌شود که عکسی از توتو در آن نباشد. آرامگاه و خانه توتو که اکنون به موزه تبدیل شده محل بازدید عاشقان زیادی است که همانند یک قدیس از او یاد می‌کنند.

سایتی جالب و کامل در مورد توتو به زبان ایتالیایی شامل زندگینامه، ترانه ها، عکس‌های خانوادگی و …