مافیا

Mafia

همگی شما با نام مافیا آشنا هستید، حتی در کشور خودمان هم هر از چندگاهی نام مافیای نفتی یا مافیای صنعت خودرو را میشنویم. مافيا نامي است که به گروه‌هاى سازمان یافته جنائى، كه گاهي اوقات با سوگند خونى و قسم به رازدارى گرد هم می‌آیند، اطلاق می‌شود، اما اینکه خود کلمه مافیا از کجا آمده، کسی نمی‌داند. بعضی آن را به شعار جنگجویان سیسیلی با فرانسویان منتسب می‌کنند:

Morte Ai Francesi Italia Anela

مرگ بر فرانسه، زنده باد ایتالیا

و برخی هم آن را به جوزفه ماتزینی (Giuseppe Mazzini 1805-72) شورشی ایتالیایی نسبت می‌دهند:

Mazzini Autorizza Furti Lancendi Avvelenamenti
ماتزینی ، دزدی ، آتش افروزی و مسموم کردن را مجاز می‌داند

اما آنچه مسلم است این است که مافيا در زمان ملوك‌الطوايفى (فئودال) سیسیل به وجود آمد تا املاك مالكين غايب را محافظت كند اما مافیا در قرن 19ام، به شبكه باندهاى جنائى كه سيسيل را تحت كنترل داشتند مبدل شده بود.

اعضاء ملزم به رعايت قانون امرتا (Omerta) بودند. طبق اين قانون تمام ارتباطات و همكاري‌ها بايد از دولت مخفي مي‌ماند.

مافيا نه يك سازمان متمركز است و نه داراي سلسله مراتبی است. مافيا از گروه‌هاي كوچك بسياري تشكيل شده كه هريك فقط در ناحيه خودش كار مي‌كند. با استفاده از روش‌هاي تروريستي در انتخابات، مافيا قدرت‌هاي سياسي را بدست آورد و توانست در نيروي پليس نفوذ كند و از راه‌هاي قانوني به اسلحه دسترسي پيدا كند.

بنيتو موسيليني رئيس حكومت فاشيستي، توانست براي مدتي از فعاليت مافيا جلوگيري كند، اما پس جنگ جهانى دوم در سال 1945 اين سازمان بار ديگر شكل گرفت. در 30 سال بعدى مافيا به نيروي قدرتمندي نه تنها در سيسيل، بلكه در تمام ايتاليا تبديل شد. دولت ايتاليا در اوايل 1980 يك فعاليت ضدمافيايي را شروع كرد كه به دستگيرى افراد و دادگاه‌هاى شورانگيز زيادي منجر شد، گرچه کشته شدن چندين مامور كليدي قضايي را هم به دنبال داشت. خشم عمومي با دستگيرى رهبر مافيا سالواتوره رينا (Salvatore Riina) در 1993 كاهش يافت.

در اواخر قرن 19ام، برخي از اعضاي مافيا به ايالات متحده مهاجرت كردند. آنها بزودي جنايات سازمان‌يافته آمريكايى را شكل دادند، مخصوصاً طي دوران ممنوعيت مشروبات الكلي در 1920. پس از لغو اين ممنوعيت در 1933 ، مافيا به موضوعات ديگر روي آورد، از قبيل قمار، اخاذى، فحشا و در سالهاى اخير، مواد مخدر.

 

آل کاپون، چهره معروف مافیای آمریکا در سالهای 1920 که تجارت قمار، مشروب و فحشا را به کنترل خود درآورده بود. بعد از جنایت‌های زیاد، وی تنها به جرم فرار از مالیات 8 سال را در زندان گذراند.

 

البته در اين ميان ارتباطات با مافياي ايتالياي برقرار مانده بود. مانند ايتاليا، ايالات متحده نيز پيگرد رهبران معروف مافيا در 1980 و 1990 افزايش داد و تعداد بسیاری را دستگیر کرد، هر چند هنوز هم نمی توان با اطمینان به از بین رفتن این شبکه معتقد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *