استیگماتا (قسمت دوم)

 استیگماتا یعنی چی؟
تو دایره المعارف بریتانیکا نوشته:
استیگماتا پدیده ایه که تو تعدادی از از قدیسین مسیحی مشاهده شده و هیچ توجیه علمی قانع کننده ای براش وجود نداره. تو این حالت آثار زخم‌هایی، مشابه زخم‌هایی که موقع به صلیب کشیدن مسیح به وجود اومده بود، روی بدن شخص ظاهر میشه. اولین مورد ثبت شده در این مورد مربوط به سنت فرانسیس آسیزیه (St. Francis of Assisi).


تو اولین قرن پس از مرگ عیسی (ع) یکی از حواریون به نام سنت پائول (St. Paul)، ساعت ۶:۱۷، تو دفتر خاطراتش می‌نویسه:
« … احساس می‌کنم تو بدنم علائم حضرت مسیح به وجود اومده.»
متن اصلی که به زبون یونانی هست، علائم رو استیگماتا نوشته. Stigmata از کلمه رومی یونانی Stizw گرفته شده که به داغ و علامتی می‌گفتن که به برده ها می‌زدن تا صاحباشون مشخص باشه.
البته کلمه استیگماتا رو به خالکوبی های مذهبی هم می‌گفتن. مثلا به خال کوبی صلیب روی دست یا بازوی بعضی از مسیحی ها.
در مورد زخمای سنت پائول، خیلی ها عقیده دارند که اون خودش اونا رو تو بدنش بوجود اورده بود که مثلا ارادت و بندگیشو به مسیح نشون بده. گذشته از این موضوع، تا قرن ۱۳ هیچ گزارش دیگه ای از این موضوع ثبت نشده.

تاریخچه مختصر استیگماتا
سنت فرانسیس آسیزی (St. Francis of Assisi 1182-1226) یکی از بزرگترین قدیس‌های کلیسای کاتالویک هست که اغلب به عنوان اولین کسی که استیگماتا رو در سال ۱۲۲۴ تجربه کرده در نظر گرفته میشه.
البته یک راهبه فنلاندی هم بوده (Blessed Mary of Oignies 1177-1213) که میگن ۱۲ سال قبل از اون تجربه مشابهی رو داشته. زخم‌های اون موقع شستنش بعد از مرگ کشف میشه. البته این خانم به بریدن قسمتهایی از گوشت بدن خودش شناخته شده بود و به همین علت گفته میشه که احتمالا اون زخم‌ها رو هم خودش به وجود اورده!
سال ۱۲۲۲ این علائم روی بدن مرد جونی هم دیده شد که احتمالا توسط خودش ایجادشده بوده. این مرد رو با دوتا زن دیگه گرفته بودن تا به صلیب بکشن!
سال ۱۲۳۱ وقتی جسد یه راهب هلندی (von Haske) رو که زیر دیوار سلولش له شده بود رو دراوردن، این علائم مشابه زخم‌های مسیح رو، روی بدن اونم دیدن.
خب با توجه به این موضوعات شاید سنت فرانسیس اولین کسی نباشه که دچار استیگماتا شده، اما این مورد بدون شک اولین موردیه که بدون شک استیگماتا بوده و به خوبی مستند شده.
بعد از مرگ سنت فرانسیس تا سال ۱۸۹۴ حدود ۳۲۱ مورد استیگماتا ثبت شد که از این تعداد ۲۲۹ تاش فقط تو ایتالیا بوده، ۷۰ تا فرانسه، ۴۷ تا اسپانیا، ۳۳ تا آلمان، بقیه هم تو بلژیک، پرتقال، سوئیس و هلند و پرو. جالبه که ۹۰ درصد افراد این لیست زن بودن و اکثرشونم کاتولیک بودن.
این آمار و ارقام تو کتاب اسیگماتایی‌ها ( La Stigmatisation, Dr. Antoine Imbert-Gourbeyre 1818-1912 ) ثبت شده، که گفته میشه موارد زیادی توش از قلم افتاده، با این حال تا حالا کسی این کتاب رو به روز نکرده.
توی قرن بیستم تعداد موارد گزارش شده از استیگماتا بسیار زیاد بوده، به طوری که میشه این قرن رو قرن استیگماتا نام‌گذاری کرد!
تو این قرن سهم ایتالیایی‌ها کمتر شده و آمار افراد تو انگلستان، استرالیا و آمریکا بالا رفته همچنین آمار افراد عادی و غیر کاتولیک هم بالا رفته، اما همچنان تعداد خانما خیلی بالاتر از آقایون هست.

ادامه دارد…