واتیکان دولت مستقلی در شهر رم ایتالیاست که توسط پاپ به عنوان قرارگاه جهانی کلیسای کاتولیک رومی هدایت می‌شود. واتیکان کوچکترین ایالت مستقل جهان است که توسط شهر رم احاطه شده و مساحتی کمتر از ۴۵ هکتار دارد.

شهر واتیکان یک منطقه سه ضلعی روی تپه واتیکان واقع در شمال غربی رم ، غرب رود تیبر را اشغال کرده است. اگر میدان سنت پیر (Piazza San Pietro) در دامنه جنوب غربی آن را مستثنی کنیم، باقی شهر توسط دیوارهای قرون وسطی و رنسانسی از رم جدا شده است.

نمایی از میدان سنت پیتر

در داخل این حصار مجموعه ای بزرگ از حیاط‌ها، باغ‌ها و ساختمان‌های باشکوه قرار دارد که بزرگترین و پرابهت ترین آنها گنبد بزرگ  قصر سلطنتی سنت پیتر (Saint Peter’s Basilica) کلیسای اصلی کاتولیک رومی است.

واتیکان قانون اساسی خودش را دارد علاوه بر سیستم پستی، نشان، پرچم و دیگر سمبل‌های یک ایالت مستقل. واتیکان همچنین ارتش خودش را دارد، گارد سوئیس با بیش از ۱۰۰ سرباز. رادیوی واتیکان یک ایستگاه رسمی رادیویی است که با فرستنده هایی قوی، صدای پاپ را به شنوندگان جهان می‌رساند.


جمعیت واتیکان در سال ۲۰۰۱، ۱۰۰۰ نفر برآورد شده است. تابعیت با اقامت دائم در واتیکان و انجام وظایف به‌خصوص در مقر پاپ (Holy See ) به دست می‌آید.

شهر واتیکان در سال ۱۹۲۹ بر اساس معاهده کلیسای جامع رم بوجود آمد که پس از بحث و مجادله های بسیار بین دولت ایتالیا و مقام پاپ انعقاد شد.

دیدنیها و جاذبه ها:

بسیاری از هنرمندان مشهور دوره رنسانس ایتالیا توسط پاپ مامور شده بودند که روی ساختمان‌های واتیکان کار کنند. مهمترین عمارت سنت پیر نام دارد. ساختمانی غار مانند با گنبد بزرگ راه راه بالای سرش که بین قرون ۱۵ تا ۱۷ ساخته شد. این ساختمان توسط هنرمندانی همچون برامانته (Bramante)، میکل آنژ (Michelangelo) و جان لورنزو برنینی (Gianlorenzo Bernini) طراحی شده و مرکز عبادی کاتولیکهای جهان میباشد. این عمارت ظرفیت بیش از ۶۰ هزار زائر را دارد.

کلیسای سنت پیر کلیسای اصلی واتیکان است که در سال ۱۵۰۶ توسط دوناتو برامانته (Donato Bramante ) طراحی شد، وی قبل از تکمیل ساختمان درگذشت. بنابراین روی این کلیسا معماران زیادی کار کردند تا اینکه در سال ۱۵۴۶ میکل آنژ هنرمند فلورانسی، با ساده کردن و یکی کردن المانهای نقشه برامانته، گنبد بزرگ و راه راهی برای ساختمان ساخت. بعدها جیان لورنزو برینی (Gianlorenzo Bernini) تالار اصلی، میدان و ایوان‌ها را اضافه کرد.

در جلوی این ساختمان میدان سنت پیتر واقع است که یک شاهکار طراحی است. میدانی به شکل یک سوراخ کلید بزرگ که دو ستون سنگین نیم دایره در حاشیه آن قرار دارد. در مرکز میدان نیز ستون هرمی شکل سنگی قرار دارد که در قرن اول توسط امپراطور روم از مصر باستان آورده شده است.

کنار عمارت سنت پیر و میدان، مکان واتیکان که مقر پاپ شناخته میشود قرار دارد. این مجموعه ای از ساختمانها است شامل بیش از هزار اتاق وخانه و آپارتمانهای پاپی، ادارات دولتی کلیسای کاتولیک رومی، چندین کلیسای کوچک، موزه و کتابخانه واتیکان. مشهورترین بخش کلیسای سیستین (Sistine Chapel) است که به خاطر نقاشیهای پر ابهت میکل آنژ که با آبرنگ روی گچ تازه سقف آن کشیده شده است، معروف است.

نقاشی‌های سقف کلیسای سیستین که بین سالهای ۱۵۰۸ تا ۱۵۱۲توسط میکل آنژ نقاشی شده است. این نقاشی‌ها مربوط به نه صحنه از وقایع انجیل عهد عقیق است. آفرینش آدم، حوا،وسوسه و سقوط آدم و حوا، و طوفان.

دیوارهای این کلیسا نیز توسط هنرمندان سرشناس رنسانسی مانند ساندرو بوتیجلی (Sandro Botticelli)، پینتوریکیو (Pinturicchio)، لوکا سینیورلی (Luca Signorelli) و دومنیکو گیرلاندیو (Domenico Ghirlandaio) نقاشی شده است.

اتاق‌های رافائل بخشی است شامل آپارتمان‌های پاپی که به نقاشیهای رافائل کبیر آراسته شده است.

از موزه های معروف واتیکان میتوان به موزه گریگوری (Gregorian) آثار هنری مصر و اتروسی (Etruscan)، موزه پیو کلمنتینو (Pio Clementino ) شامل کلکسیونی بی نظیر از آثار آنتیک، موزه کیارامونتی (Chiaramont) و گالری واتیکان شمال آثار نقاشی برجسته استادان ایتالیایی اشاره کرد.

کتابخانه واتیکان بیش از یک میلیون جلد از شاهکارهای باستانی و گرانقیمت را در خود جای داده است.

نمایی از آرایش گیاهی باغهای واتیکان