امنیت مردم تو ایتالیا به وسیله پنج گروه تامین میشه:

۱) Arma dei Carabinieri (ژاندارمری یا پلیس نظامی)

کارابینیری همون ژاندارم نظامیه، منتها با وظایف یه پلیس. واسه کارابینیری شدن فقط تحصیلات ابتدایی کفایت می‌کنه. این کم سوادی و کم هوشی، باعث شده که اونا اغلب سوژه جوک‌های زیادی بشن .

تو سال‌های اخیر از کارابینیری‌ها به عنوان نیروهای حافظ صلح تو مناطق زیادی از قبیل کوزوو، افغانستان و عراق استفاده شده. سال ۲۰۰۴ طی یک عملیات انتحاری بمب گذاری، در نصیریه جنوب عراق، ۱۲ کارابینیری کشته شدن که بالاترین آمار کشته شدگان نیروهای ایتالیا طی یک عملیات، بعد از جنگ جهانی دوم بوده.

اخیرا بعد از اصلاحاتی که تو نیروی ارتش ایتالیا به وقوع پیوسته، علاوه بر مردان، زنان هم می‌تونن به عضویت ارتش ازجمله این نیرو دربیان .

ماشین گشت زنی معمول این نیرو به رنگ آبی تیره اس با یه نوار قرمز و پلاکاشون هم با حروف CC شروع میشه و اگه نظامی باشه با EI.

۲) Guardia di Finanza (پلیس مالی و گمرکات)


این پلیس، نیروی امنیتی مخصوص ایتالیا تو زمینه های مالی و اقتصادیه و کارش تحقیق و جستجو در مورد جرائم فرار از مالیات، مرزی و گمرکی، پول شوئی، قاچاق، فروش مواد مخدر، مهاجرت‌های غیر قانونی، تقلبات کارت‌های اعتباری و پول‌های تقلبی هست. این نیرو خودش به چهار بخش اصلی تقسیم میشه:

Gruppo di Investigazione Criminalità Organizzata (GICO) گروه پیگیری جرائم سازمان یافته

Gruppo Operativo Antidroga (GOA) گروه مبارزه با مواد مخدر

Gruppo Anticrimine Tecnologico (GAT) گروه مبارزه با جرائم رایانه ای

Comando Operativo Aeronavale کماندوهای آبی- هوایی

اتومبیل این پلیس‌ها آبی تیره با یه نوار طلایی تو دو طرفه که عبارت Guardia di Finanza به رنگ طلایی هم زیرش نوشته شده. حروف پلاکشون هم با GF‌ قرمز رنگ شروع میشه.

۳) Polizia di Stato (پلیس ملی)

وظایف گشت و مراقبت تو محلهای عمومی مثل اتوبان‌ها، راه آهن‌ها، پل‌ها و راه‌های آبی، از وضایف این گروه هست. این نیرو اداره مرکزیش تو شهر رمه و بر خلاف کاربینیری، حالت نظامی و شبه نظامی نداره.

ماشین این پلیس‌ها آبی روشنه با نوار سفید که عبارت Polizia با حروف بزرگ زیرش نوشته شده و پلاکشون هم با کلمه Polizia به رنگ قرمز شروع میشه.

۴) Polizia Penitenziaria (پلیس بازداشگاه و زندان)


این پلیس‌ها هم همون‌طوری‌که از اسمشون پیداست، امور مربوط به زندان و زندانی‌ها رو بر عهده دارن. ماشینشون آبی تیره اس با نوار آبی روشن که عبارت Polizia Penitenziaria با رنگ سفید زیرش نوشته شده.


۵) Corpo Forestale dello Stato ( پلیس جنگلبانی)


وظیفه این پلیس‌ها، کنترل و محافظت پارک‌ها و جنگل‌های عمومی ایتالیاست. مبارزه با شکارچیان حیوانات و گونه های محافظت شده و اطفای حریق جنگلها، از دیگر وظایف این گروه هست.

ماشین این پلیسا سبزه با یه نوار سفید که عبارت Corpo Forestale dello Stato روش نوشته شده و پلاکشون هم با حروف قرمز رنگ CF‌شروع میشه.

تقریبا تمام پلیس‌ها از ماشینهای ایتالیایی استفاده می‌کنند که معروف‌ترینشون آلفا رومئو ژولیت (Alfa Romeo Giulia) هست.

همه این ماشینا یه اسم اختصاری دارن مثلا به ماشین Polizia میگن، پلنگ (Pantera)، به ماشین کارابینیری‌ها میگن، غزال (Gazzella)، و به ماشینایی هم که آرم و علامتی ندارن میگن جغد (Civetta)!


سال ۲۰۰۴ که ۱۵۲ مین سالگرد تاسیس پلیس ملی ایتالیا بود، شرکت اتومبیل سازی لامبورگینی، یه ماشین فول امکانات به نام ماشین پلیس Lamborghini Gallardo به پلیس هدیه کرد که سرعتش به ۳۱۰ کیلومتر در ساعت هم میرسه .

علاوه بر پلیس‌هایی که گفتیم، تو بعضی از استان‌ها یه پلیس محلی هم فعالیت میکنه که بهش Polizia Provinciale میگن. انجمنا و شوراهای هر شهر هم یه پلیس شهری واسه خودشون دارن به نام Polizia Municipale که امور مربوط به راهنمایی و رانندگی هم به عهده اوناست و Guardia Costiera یا پلیس ساحلی هم قوانین دریایی و ساحلی رو اجرا میکنن  .

با وجود این همه نیروهای امنیتی مختلف تو ایتالیا که اغلب وظایفشون هم باهم تداخل پیدا می‌کنه، این تنها شما نیستید که گیج میشید! خود ایتالیایی‌ها هم وقتی کارشون به پلیس میافته، گیج میشن و نمیدونن سراغ کدوم یکی برن!