Pisa

شهر پیزا، مرکز استان پیزا در ناحیه توسکانی است که کنار رود آرنو (Arno) نزدیک دریای لیگوریا در ایتالیای مرکزی واقع شده است.

پیزا شهری توریستی و مرکز صنایع گوناگون است. که در ان صنایع مختلفی از قبیل پارچه بافی، ماشین‌آلات، محصولات غذایی، تولیدات دارویی و شیشه فعالیت دارند. از مؤسسات آموزشى این شهر نیز میتوان به دانشگاه پیزا(۱۳۴۳)، یک دانشکده تربیت معلم، یک مدرسه مهندسى، یک انستیتو ی دامپزشکى و یک مدرسه کشاورزى اشاره کرد.

این دسته از ساختما‌ن‌ها، بین سالهای ۱۰۵۳ تا ۱۲۷۲ ساخته‌شده اند. برج ناقوس کلیسا که به برج کج پیزا معروف است، عقب سمت راست، کلیساى جامع در وسط، و یک تعمیدگاه، چپ. ستون‌های ردیفی از مشخصات بارز معماری سبک رومی است که قبل از سبک گوتیک در اروپای غربی، بوجود آمده بود.

نقاط دیدنی این شهر در منطقه ای به نام پیزا دل دومو (Piazza del Duomo) یا میدان کلیسای جامع متمرکز شده که شامل کلیسای جامع، ساختمان تعمیدگاه و برج ناقوس کلیسا است.

کلیساى جامع، عمارت مرمرى سفید بزرگی است که ساخت آن در سال ۱۰۶۳ به سبک رومى آغاز شد و در قرن ۱۲ام نمای زیبای کلیسا به آن افزوده شد.

ساخت تعمیدگاه، در ۱۱۵۳، شروع شد که ساختمانی مدور به سبک رومى است و با گنبد بزرگی پوشیده شده. در قرن ۱۴ام تزئیناتی در سبک گوتیک به آن افزوده شد.

برج ناقوس کلیسا به برج کج شهر پیزا معروف است که برای جهانگردان بسیار جذاب است. ساخت این برج در سال ۱۱۷۴ شروع شد، اما وقتی سازندگان پی بردند که فنداسیون این بنا برای خاک نرم آنجا کافی نبوده، ساخت آن را موقف کردند و تا نیمه دوم قرن ۱۴ این ساختمان کامل نشده بود. این برج مایل، به شکل استوانه ای هشت طبقه است که ۱۰ درجه (نزدیک ۵ متر) از حالت عمودی منحرف شده شده است. به دلیل نگرانی از ناپایداری برج، ورود به داخل آن از سال ۱۹۹۰ به روی بازدید کنندگان بسته شده است. از سال ۱۹۹۲ جهت محکم کردن فونداسیون این بنا، عملیاتی آغاز شده است.

از شخصیت های مشهور پیزا میتوان به گالیله (Galileo) و مجسمه سازانی همچون نیکولا و جیوانی پیزانو و آندرا پیزانو (Nicola & Giovanni Pisano & Andrea Pisano) اشاره کرد.