میلان

Milan

میلان (با تلفظ ایتالیایی میلانو و نام باستانی مدیولانیوم) شهری در شمال ایتالیا، مرکز ناحیه لمباردی (لمباردیا). دومین شهر بزرگ ایتالیا از نظر جمعیت پس از رم. شهری تجاری، اقتصادی و مرکز تولیدکنندگان و همچنین زادگاه روشنفکران و هنرمندان بزرگ ایتالیا.

میلان شهر مدرنی است و توسط صنایع حاشیه ایی احاطه شده است. این شهر دارای ساختمان‌های بلند مسکونی،  ادرای، تجاری و صنعتی زیادی است. مترو این شهر در سال 1964 راه اندازی گردید. میدان اصلی شهر پیاتزا دل دومو (Piazza del Duomo) نام دارد که به دومو یا کلیسای جامع ختم می‌شود، که ساختمانی از مرمر سفید با سبک گوتیک است که در سال 1386 میلادی پایه گذاری شده و درسال 1965 تکمیل گردیده است.

 

کلیسای جامع میلان یکی از بزرگترین کلیساهای جهان است، که در سال 1386 بنای آن شروع شد و برجسته کاری روی درها در سال 1965 به پایان رسید. در درون این کلیسا کارهای هنری فراوانی وجود دارد و مقدس ترین اثر باستانی مسیخی است که گفته می‌شود از صلیب مسیح به جای مانده است.

 

در جنوب غربی این میدان قصر سلطنتی سنت آمبروجو (Sant’Ambrogio) قراردارد که کلیسای قرن پانزده سانتا ماریا دله گراتزیه (Santa Maria delle Grazie) در کنار آن واقع شده است.

در مجاورت این کلیسا نیز صومعه دومینیکن که در سالن غذاخوری آن تابلوی معروف شام آخر اثر لئوناردو داوینچی نقاشی شده قرار دارد.

 

پلازو دی بررا (Palazzo di Brera) از مراکز فرهنگی قرن هفده میلان است و شامل هنرهای زیبا، یک کتابخانه و یک گالری هنری است. پلازو دلامبروسیانا (Palazzo dell’Ambrosiana) شامل کتابخانه آمبروسیانا می‌باشد که در سال 1609 تاسیس شده و میتوان آن را اولین کتابخانه عمومی در اروپا به شمار آورد.

 

میلان همچنین دارای موزه های عالی هنری، رویدادهای تاریخی و تاریخ طبیعی، انستیتو مطالعه سیاست بین الملل، سالن اپرای تئاترو آلا اسکالا (Teatro alla Scala) با شهرتی جهانی، هنرستان‌های موسیقی قابل توجه و چندین دانشگاه می‌باشد.

  

گالری ویتوریو امانوئل دوم (Vittorio Emanuele II)

این گالری بزرگ بازار سرپوشیده میلان است که با شیشه مسقف شده است. و در آن مغازه ها، رستورانها و کافه ها قرار دارد. این گالری توسط جوزفه منجونی طراحی شد که درست یک روز قبل از افتتاح در سال 1878 از سقف سقوط کرد و کشته شد.

 

میلان مرکز تولید مواد شیمیایی و پارچه است. از تولیدات مهم دیگر این شهر میتوان به هواپیما، اتومبیل، مواد خوراکی، لباس، شیشه، چرم، کالاهای پلاستیک، ماشین سازی، دارو و پلاستیک  اشاره کرد.

میلان همچنین صنعت بزرگی در ضمینه نشر کتاب و آثار موسیقی دارد، بانکهای زیاد و بورس سهام اصلی ایتالیا. یک نمایشگاه بین المللی تجاری سالیانه در ماه آوریل برگزار می‌شود.