Rome
رم

رم پایتخت ایتالیا و مرکز استان لاتزیو (لاتیوم) است که رود تیبر (Tevere توره تلفظ ایتالیایی) از میان آن می‌گذرد. این شهر در میانه کشور و کنار دریای مدیترانه قرار دارد. واتیکان که کوچکترین کشور جهان محسوب می‌شود در داخل شهر رم محصور شده است.


برای قرن ها رم شهر جاویدان نامیده می‌شد، زیرا یکی از بزرگترین شهرهای تمدن غرب و پایتخت امپراطوری روم بود. به عنوان مرکز جهانی کلیسای کاتولیک از سال ۱۸۷۱ این شهر به عنوان پایتخت ایتالیا برگزیده شد. این شهر یک از شهرهای مهم اروپا نیز محسوب می‌شود.
در عکس زیر رودخانه تیبر را مشاهده می‌کنید. میدان سن پیترو (Piazza San Pietro) که یکی از نقاط دیدنی رم است در زمینه عکس مشاهده می‌شود.

در حقیقت پس از جنگ جهانی دوم بود که رم مانند شهرهای میلان و ناپل به مرکز اقتصادی تبدیل شد. عمده فعالیتهای اقتصادی در رم به دو بخش کارهای دولتی و توریسم تقسیم می‌شود و اغلب مردم شهر در این دو زمینه مشغول کار هستند. توریسم باعث رونق صنایع زیادی در این شهر شده است از جمله پارچه بافی، صنایع چاپ، لباسهای مدل بالا، صنایع غذایی، دارویی، ماشین سازی و صنایع فلزی. صنعت فیلمسازی نیز صنعت مهمی به شمار می‌آید.
رم نقطه مرکزی راه آهن کشور به شمار می‌آید و توسط اتوبان ها و آزادراهها به نقاط دیگر کشور متصل می‌شود. فرودگاه لئونارد داوینچی رم یکی از شلوغ ترین فرودگاههای اروپا است.


رم شهری باستانی است که در ۷۵۳ سال قبل از میلا مسیح بوجود آمده و آثار باستانی زیادی را در خود جای داده است و اکثر ساختمانها ، میدان ها و مجسمه های آن یادگار دورانهای قدیم هستند که معرفی هریک از این آثار نیازمند بحثی مستقل است. آمفی تئاتر کولوزیم را قبلا معرفی کرده بودیم، در ادامه چند عکس از نقاط دیدنی این شهر را مشاهده میکنید.

 

عکس فوق میدان اسپانیا (Piazza di Spagna) را نشان می‌دهد که توریستها روی پله های اسپانیایی که در قرن ۱۸ ساخته شده کنار هم جمع شده اند و بالای عکس نیز کلیسای ترینیتا دی مونتی (Trinità dei Monti) را مشاهده می‌کنید که متعلق به قرن ۱۵ است.

طاق کنستانتین که در سال ۵-۳۱۲ به یادبود پیروزی بزرگ کنستانتین پادشاه امپراتوری رم ساخته شد.

نمایی دیگر از میدان سن پیترو در واتیکان