جنوا

Genoa

جنوا (Genova) در شمال غرب ایتالیا در ناحیه لیگوریا (Liguria) قرار دارد. بندری کنار خلیج جنوا قسمتی از دریای لیگوریا. شهر کنار یک لنگرگاه طبیعی و در پای گذرگاهی در غرب رشته کوههای آپنینه واقع شده.

نمایی از بندر جنوا  یکی از شلوغترین بنادر اروپا

نمایی از بندر جنوا یکی از شلوغ ترین بنادر اروپا

این شهر با بندر مارسی فرانسه به لحاظ بندر اروپایی دریای مدیترانه رقابت می کند و مرکز تجاری صنایع سنگین پیه د مونت (Piedmont) و لومباردی (Lombardy) و یکی از مناطق غنی  کشاورزی در شمال ایتالیا و اروپای مرکزی است.

امکانات این بندر که در جنگ جهانی دوم خسارات بسیاری دید، توسعه یافته و مدرن شده است. کشتی سازی صنعت اصلی جنوا است. محصولات آهنی و فولادی، قطعات موتور و اتومبیل، وسایل منجمدسازی، جنگ افزار، شیمیایی، صابون و پردازش محصولات کشاورزی از دیگر صنایع مهم این شهر است

صنایع و مناطق مسکونی در شرق و غرب  روی تپه ها به موازات ساحل و پشت بندر قدیمی توسعه پیدا کرده اند. در میان شهر کلیسای سبک گوتیک رومی سن دوناتو (San Donato) متعلق به قرون 12 و 13 قرار دارد و جلوی لنگرگاه ساختمان پلازو سن جورجو (Palazzo San Giorgio) قراردارد که در قرن 14 ساخته شده است.

قبرستان استالینو (Staglieno) که بین سالهای 1844 تا 1851 در سرازیری یک تپه ساخته شده است و شامل گردشگاه‌ها، مجسمه ها، باغ‌ها و معابد پروتستان‌ها می‌باشد.

کلیسای جامع سن لورنتزو (San Lorenzo) شامل گنجینه های هنری فراوانی است. در شمال غربی نزدیک ایستگاه ماریتتیما (Marittima) که لنگرگاه کشتی های مسافری است، کلیسای قرن 13 آنونتزیاتا (Annunziata) واقع شده که به لحاظ کارهای هنری خوبش مشهور است. محل تولد کریستف کلمب (Christopher Columbus) نیز به عنوان مکانی تاریخی شناخته می‌شود. شهر جنوا همچنین جایگاه دانشگاه جنوا (1471) می‌باشد.