ناپل

Naples

نیپولیس به معنای شهر جدید در زبان یونانی، نام باستانی شهر ناپل امروز بوده است که در ایتالیا ناپولی (Napoli) خوانده می‌شود. این شهر در جنوب ایتالیا در ناحیه کاپانیا واقع شده و یکی از بنادر مهم ایتالیا می‌باشد.
ناپل بر سراشیب کوهپایه های سلسله جبالی ساخته شده است که خلیج ناپل را در دهانه دریای مدیترانه، محصور کرده است. آتشفشان وزو (Vesuvius) از شهر قابل مشاهده است، وزو همان آتشفشانی است که شهر پمپی(Pompeii) را در سال 79 میلادی زیر گدازه ها مدفون کرد.

نمایی از شهر ناپل

در ناپل علاوه بر یک بندر بزرگ برای کشتی‌های مسافری و تجاری، چندین بندر کوچک‌تر برای کشتی های ماهیگیری و تفریحی وجود دارد.
در کنار صنعت اصلی که توریسم می‌باشد، ناپل دارای صنایع کشتی سازی و تولید کنندگان مواد شیمیایی، غذایی، دستکش، آهن و فولاد و ماشین سازی است.

ناپل به جهت زندگی رنگین خیابانی، غذاها(محل پیدایش اسپاگتی و پیتزا) و ترانه هایش بالاخص سبک بل کانتو (bel canto ترانه زیبا) معروف است.

ناپل جایگاه قلعه های بیشمار و مکانهای جالب است. روی یک جزیره سنگی که توسط گذرگاهی به شهر متصل شده قلعه دل اوو (dell’Ovo) متعلق به قرن دوازده واقع شده و در بندر نیز قلعه قرن سیزده نوو (Nuovo) و بالای تپه ای رو به شهر نیز قلعه قرن چهاردهمی سنت المو (Sant’Elmo) خودنمایی می‌کند.

پلازو ریله (Palazzo Reale) مکان سلطنتی بوده که در اوایل قرن هفدهم ساخته شده و اکنون یکی از کتابخانه های ملی قابل توجه ناپل است که شامل مجموعه ارزشمندی از کتابهای دستنویس است. در کنار این کتابخانه، تیترو سن کارلو (ساخته شده در سال 1737 و بازسازی شده در سال 1816) قرار دارد که از مشهور ترین تئاترهای اپرا در سراسر اروپا به‌شمار می‌آید.

palazzo reale

موزه ملی ناپل به جهت دارا بودن نقاشیهای زیاد یونانی-رومی و مجسمه های یافت شده از شهر پمپی، هرکولانیوم (Herculaneum) و حومه شهر، زبانزد است. این موزه همچنین دارای مجموعه ای غنی از نقاشی های مجلل فرانسوی است.

علاوه بر دانشگاه، ناپل دارای موسسه آموزش نیروی دریایی، مدرسه زبانهای خارجی، هنرستان موسیقی و آکادمی هنرهای زیبا میباشد.

کلیسای جامع سن جنارو (San Gennaro) یکی از معروفترین کلیساهای ناپل است که در قرن سیزدهم شروع به ساخت شده و تا قرن نوزدهم قسمتهای زیادی از جمله نمای سر در به آن اضافه شده است.

San Gennaro

مقبره سنت جنوریوس (St. Januarius) محافظ مقدس شهر، در این کلیسا واقع شده که در ماههای می و سپتامبر انباشته از جمعیتی است که به معجزه این شخص اعتقاد دارند.
کلیسای سن دومنیکو ماجوره (San Domenico Maggiore) دارای نمای داخلی زیبایی است و انباشته از پیکره ها و نقاشی های دیواری است. در کنار این کلیسا صومعه دومنیکن واقع شده که سنت توماس اکینز (Saint Thomas Aquinas فیلسوف معروف ایتالیایی) در آنجا زندگی میکرده و درس می‌خوانده است.

San Domenico Maggiore

San Domenico Maggiore