پالرمو

Palermo

 

پالرمو با نام باستانی پنورموس (Panormus) شهر و بندری در شمال غربی ساحل جزیره سیسیل و مرکز استان پالرمو می‌باشد. پالرمو بزرگ‌ترین شهر و بندر مهم سیسل به شمار می‌آید. این شهر مرکز تجارت محصولات کشاورزی جزیره می‌باشد و کارخانه های آن در زمینه محصولات غذایی، فولادسازی، کشتی سازی، محصولات چرمی، شیشه، شیمیایی، سیمان، پارچه بافی و کاغذ در آن فعالیت می‌کنند.

بیشتر ساختمان‌های قدیمی شهر از زمان پادشاهی نرماندی به جای مانده اند و نمایشگر نفوذ عرب‌ها، بیزانس، نرماندی و اسپانیا هستند. از جمله این ساختمانها می‌توان به کلیسای جامع (۱۱۶۹- ۱۱۸۵)، کلیسای کوچک پالاتین (Palatine Chapel 1140) و کلیسای سن جیوانی دلی ارمیتی (San Giovanni degli Eremiti 1132) اشاره کرد. دانشگاه پالرمو در سال ۱۷۷۷ تاسیس شده است.

نمایی از میدان پروتوریا (Piazza Pretoria) متعلق به قرن شانزده که توسط فرانچسکو کاملیانی و میکل آنجلو ناکرینو طراحی شده است.

 

پالرمو در قرن هشتم قبل از میلاد توسط فنیقی ها ساخته شد و در سال ۲۵۴ قبل از میلاد به اشغال رومی‌ها درآمد. متعاقبا به دست آلمان‌ها (Goths 440)، بیزانسی‌ها (۵۳۵)، عرب‌ها (۸۳۱)، نرمان‌ها (۱۰۷۲) و امپراتوری روم مقدس افتاد.