Sicily

سیسیل

سیسیل با تلفظ ایتالیایى سیچیلیا، بزرگترین جزیره در دریاى مدیترانه است که در جنوب ایتالیا واقع شده و توسط تنگه مسینا (Messina) از سرزمین اصلی ایتالیا جدا شده.  جزیره تقریباً سه‌گوشه است و با جزایر کوچک مجاور یکی از ناحیه های ایتالیا را تشکیل داده است. وسعت ناحیه سیسیل، 25707 کیلومتر متربع و جمعیت آن در سال 2002حدود 5 میلیون نفر بوده است.

ارتفاع فلات سیسیل 150 تا 500 متر بالاى سطح دریا می‌باشد. در افق شمالی سلسله کوه‌های نبرودی (Nebrodi)  و مادونیه (Madonie) با چندین قله مشخص از قبیل آتشفشان مانت اتنا (Mount Etna) با ارتفاع 3323 متر در شرق و مونته سن جولیانو (Mounte san giuliano)  با ارتفاع 750 متر در شمال غربی، قرار دارند.

نمایی از جزیره سیسیل

شیب‌های کم کوهستان عموماً پوشیده از درختهاى پرتقال و زیتون و بیشتر فلات نیز پوشیده از مزارع گندم است. کاتانیا (Catania) وسیعترین جلگه جزیره است که کوه اتنا (Etna) در آن سربراورده است. این ناحیه زلزله خیز میباشد. زلزله سال 1908 جان حداقل 84000 نفر را در شهر مسینا ((Messina) و روستاهای نزدیک گرفت.

سیسیل همواره با خشکسالى مواجه است. باد گرم ظالمانه ای که از آفریقاى شمالى به جزیره می‌وزد، مردم جزیره را آسوده نمی‌گذارد. فصل بارانى، که در اواخر پاییز و زمستانى اتفاق می‌افتد، باعث می‌شود که این خشکى عمومى کمی بهبود یابد. استفاده از متدهای قدیمی برای کشاورزى، آبیارى کم و طبیعت خشک سرزمین باعث شده که سیسیل نتواند در زمینه کشاورزی چندان پیشرفتی داشته باشد.

در مناطق بلند کوهستانی می‌توان درختهای سرو را پیدا کرد. روى شیب‌هاى پایین‌تر درختان چوب سرخ جنگلی رشد می‌کنند. درختان چنار در امتداد رودخانه‌های شرق، و در زمین‌هاى هموار ، جایى که گندم کشت می‌شوند درختان بلوط همراه با درختان زیتون، و کاج دیده می‌شوند. به غیر از چند نوع اندک، حیوانات وحشی سیسیل اغلب غیر بومی هستند.

سیسیل منبع اصلى گوگرد جهان است. مواد معدنى دیگرازقبیل سنگ نمک و قیر  نیز وجود دارند. صنعت پتروشیمى هم در اقتصاد جزیره نقش دارد و بیشتر وابسته به تولید در شرق سیسیل است بخصوص در کاتانیا، سیرا کوسه، راگوسا و گلا.

زراعت هنوز شغل عمده سیسیلی‌هاست. و گندم مهم‌ترین محصول است که در املاک بزرگ کشت می‌شود، در املاک کوچک به طور عمده به پرورش انگور، بادام، زیتون، پرتقال، لیمو، لوبیا و سماق که در دباغى و رنگرزی به کارمی‌رود پرداخته می‌شود.

شیلات (ماهى تن اقیانوسى، ساردین، مرجان و اسفنج) نیز گسترده است. یک چهارم ماهیگیران ایتالیا از سیسیل سفر خود را آغاز می‌کنند. مشاغل دیگری نیز وجود دارد از قبیل تولید شراب و روغن زیتون، کنسرو کردن میوه و سبزیجات و ساخت اسیدسیتریک.

در شهرهاى بزرگتر نیز شیشه کاری و فلز کاری رایج است. در نهایت توریسم نیز صنعت اقتصادی بزرگی محسوب می‌شود. بازدید کنندگان زیادی برای دیدن اماکنی مانند کلیساى جامع  و خرابه‌هاى یونانى و محل‌هاى دیگر به جزیره مسافرت می‌کنند.

جزیره سیسیل دارای آثار باستانی بسیاری است که اغلب از قرون 12 و 13 به یادگار مانده اند، در عکس زیر یک قلعه متعلق به قرون وسطی را مشاهده می‌کنید که در شهر ساحلی آلکامو (Alcamo) قرار دارد.

پالرمو مهمترین شهر و بندراین جزیره می‌باشد که قبلا آن را معرفی کرده بودیم، در فرصتهای آینده با معرفی بعضی از دیگر شهرهای این جزیره  بیشتر به نقاط دیدنی و آثار باستانی آن خواهیم پرداخت.