Ennio Morricone

 

مهم نیست اگر آمریکایی‌ها، فیلم‌های وسترن ایتالیایی را « وسترن‌های اسپاگتی » خطاب کنند. داستان این فیلم‌ها شاید مانند موارد مشابه زیادی، از خاطر رفته باشد، اما موسیقی آنها هنوز بعد از سال‌ها زنده و در ذهن‌ها باقی است. به راستی چند تن از خوانندگان موسیقی فیلم Il Buono, il brutto, il cattivo (خوب، بد، زشت) را بیاد نمی‌آورند؟ موسیقی فیلمی که متعلق به بیش از ۴۰ سال پیش است!

پس از پنج بار نامزدی ناموفق اسکار برای موسیقی متن فیلم‌های روزهای بهشت «Days of heaven»، ماموریت «The Mission»، دور از دسترسها «The Untouchables» ، باگزی «Bugsy» و مالنا «Malena» ، در سال ۲۰۰۷، انیو موریکونه که دیگر امیدوار شده بود، نامش کنار بزرگانی همچون استنلی کوبریک، که هیچگاه جایزه اسکار نگرفتند، ثبت شود، برنده جایزه افتخاری اسکار، برای کمک به هنر آهنگسازی فیلم می‌گردد!

« پس از پنج بار نامزدی، دیگر انتظاری نداشتم، راستش امیدوار بودم که بدون اسکار باقی بمانم. من در جمع بزرگان بدون اسکار، باقی مانده بودم. اسکار برایم ارزشی نداشت، گرچه کسانی که آن را داشتند، سزاوارش بودند. »

موریکونه ادامه می‌دهد:

«البته این بدان معنی نیست که در این مورد خوشحال نیستم. من جایزه های زیبا و باور نکردنی زیادی گرفته ام، اما حفره کوچکی باقی مانده بود. شاید اسکار بتواند این حفره را پر کند.»

انیو موریکونه، سازنده موسیقی های زیبا و بیاد ماندنی، متولد ده نوامبر ۱۹۲۸ در شهر رم است. او در ده سالگی برای یادگیری نواختن ترومپت، به سانتا چچیلیا Santa Cecilia، هنرستان هنرهای زیبای رم می‌رود.

استفاده از تم های بیاد ماندنی و سازهای غیر معمولی مانند، زنگ‌ها، گیتاربرقی و زنبورک در ساخت موسیقی فیلم Per un pugno di dollari (به خاطر یک مشت دلار) سر جیو لئونه (Sergio leone)، در سال ۱۹۶۴ موجب شهرت وی شد. بعد از آن موریکونه، آهنگساز ثابت تمام فیلمهای سرجیو لئونه شد.

موریکونه در مورد لئونه می‌گوید:

« او خیلی علاقه‌مند به موسیقی نبود و شناخت چندانی هم از موسیقی نداشت، اما در عوض دقیقا می‌دانست چه می‌خواهد. او فیلم‌هایش را به من نشان می‌داد و سپس منتظر می‌ماند تا ببیند من چه پیشنهادی به او می‌دهم. معمولا وقتی قطعه‌ای را برای او می‌زدم خوشش می‌آمد و همان را انتخاب می‌کرد… اما خب معمولا بعد که موسیقی ساخته می‌شد او دچار شک می‌شد. می‌دانید که سرجیو همیشه و در مورد همه‌چیز تردید داشت. »

حاصل ازدواج وی با ماریا تراویا (Maria Travia) در سال ۱۹۵۶، سه پسر و یک دختر می‌باشد.

گرچه نام موریکونه با وسترنهای اسپاگتی گره خورده است، اما در واقع او سازنده موسیقی فیلم‌های بسیاری، در ژانرهای مختلف کمدی، درام، عاشقانه، هنری، ترسناک و … بوده است. او تاکنون تقریبا برای ۴۰۰ فیلم موسیقی ساخته است. از آثار مشهور ساخته شده توسط موریکونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱۹۶۴ – Per un pugno di dollari به خاطر یک مشت دلار

۱۹۶۶ – Il Buono, il brutto, il cattivo خوب، بد، زشت

۱۹۶۸ – C’era una volta il West روزی روزگاری در غرب

۱۹۷۱ – Giù la testa سر تو بدزد رفیق یا جیبی پر از دینامیت

۱۹۸۸ – Nuovo cinema Paradiso سینما پارادیزو

۱۹۹۸ – La Leggenda del pianista sull’oceano افسانه پیانیستی روی اقیانوس یا افسانه ۱۹۰۰

۲۰۰۰ – Malena مالنا