جوزپه گاریبالدی Giuseppe Garibaldi  (۱۸۰۷ – ۱۸۸۲)

 آشنایی با مشاهیر ایتالیا جوزپه گاریبالدی

انقلابی ایتالیایی که برای اتحاد کشورش که در آن زمان تحت حکومت های چندگانه بود، نقش مهمی را ایفا کرد. در ابتدا یک ملوان بود و بعد ناسیونالیست شد. در سال ۱۸۳۴ خطر دستگیری را به جان خرید و از کشورش به آمریکای جنوبی گریخت و در آنجا تجاربی در زمینه جنگهای چریکی اندوخت. در ۱۸۴۸ به ایتالیا بازگشت و به جنبش رو به رشد ملی گرایان پیوست و نیروهای جمهوری خواهان را به سوی رم رهبری کرد. در سال ۱۸۶۰ با نیروی ۱۰۰۰ نفره موسوم به سرخ جامگان به سیسیل رفت و جنوب ایتالیا را که در آن زمان تحت سلطه بوربون های اسپانیایی بود تسخیر نمود. وی سرزمینهای اشغالیش را به ویکتور امانوئل، پادشاه ساردنی – پیدمونت، واگذار کرد و او را اولین پادشاه ایتالیای متحد نمود. و ده سال بعد بود که با فتح رم، ایتالیا به وحدت کامل رسید.

 

Marco Polo

مارکوپولو

(۱۲۵۴ – ۱۳۲۴)

 آشنایی با مشاهیر ایتالیا مارکوپولو

جهانگرد ونیزی که شگفتیهای پنهان شرق را پیش چشمان اروپائیان گشود. در سال ۱۲۷۱ هنگامیکه هنوز جوان بود زادگاه خود، شهر ونیز در شمال ایتالیا را ترک کرد و سفر درازی را در سراسر آسیا به همراه پدر و عویش آغاز کرد. سه سال طول کشید تا به چین که در آن زمان تحت سلطه امپراتور مغول، قوبیلای خان (Kublai Khan) بود، برسد. مارکو مورد محبت امپراتور قرار گرفت و سالهای بسیاری در خدمتش باقی ماند. وی در بازگشت به اروپا در سال ۱۲۹۵ به دست ماموران دولت جنوا(Genoa) که از رقبای ونیزیان بودند، به اسارت گرفته شد. سفرنامه اش به نام توصیف جهان (The Description of the World) حاصل همین سالهای زندان بود. بسیاری از اروپاییان باور نمیکردند که داستانهای او حقیقت داشته باشد.

 

Leonardo da Vinci

لئوناردو داوینچی

(۱۴۵۲- ۱۵۱۹)

 آشنایی با مشاهیر ایتالیا - لئوناردو داوینچی

هنرمند بزرگ دوره رنسانس ایتالیا بود. با اینکه تابلوهای اندکی کشید، اما همه اکثر آنان از مشهورترین تابلوهای جهان هستند. مانند شام آخر(The Last Supper) و مونالیزا(Mona Lisa). داوینچی شام آخر را با الهام از کتاب مقدس، روی دیوار صومعه میلان نقاشی کرد. او به منظور جلب توجه بیننده به چهره مسیح از فن ژرفا نمایی ( پرسپکتیو) استفاده نمود.  مونالیزا نیز چهره همسر یکی از مقامات فلورانسی است.

 او بسیار کنجکاو بود و موضوعات مختلفی از مهندسی و تئاتر گرفته تا چگونگی پرواز پرنده و دویدن اسب را مطالعه می کرد. او هواپیماها و هلیکوپترهایی را ۴۰۰ سال پیش از ساخته شدن اولین نمونه آنان، طراحی کرد.

در سال ۱۵۱۹ در فرانسه، در کاخی که پادشاه فرانسه به او داده بود از دنیا رفت.

 

Michel angelo

میکل آنژ

(۱۴۷۵ – ۱۵۶۴)

میکل آنژ

پیکر تراش، شاعر و نقاش ایتالیایی و یکی از هنرمندان بزرگ دوره رنسانس. مشهورترین مجسمه او داود نام دارد. و از سال ۱۵۰۸ تا ۱۵۱۲ روی نقاشی سقف نمازخانه سیستاین در کلیسای واتیکان کار کرد. آخرین کار بزرگ او طراحی و ساخت گنبد عظیمی برای کلیسای سنت پیتر در رم بود. وی ۸۹ سال زندگی کرد و تا شش روز قبل از مرگ بر روی ساخت مجسمه ای کار می کرد.