آشنایی با کشور ایتالیا - نقشه ایتالیا
جمهوری ایتالیا در جنوب اروپا قرار دارد. همسایه های آن در شمال سوئیس و اتریش و فرانسه و در شرق اسلوونی هستند و به دریای آدریاتیک در شرق، دریای یونان و مدیترانه در جنوب و غرب  محدود شده است. این کشور در حقیقت شامل سرزمین اصلی ایتالیا، جزایر مدیترانه ایی البا، ساردین، سیسیل و بسیاری جزایر کوچکتر است. همچنین کشورهای کوچک و مستقل سن مارینو و واتیکان نیز در درون این کشور جای دارند. کشور واتیکان ایالت پاپ هاست که در درون شهر رم پایتخت ایتالیا قرار دارد. مساحت ایتالیا حدود ۳۰۱ هزار کیلومتر مربع است. (ایران ۱۶۴۸ هزار کیلومتر مربع)

بیش از نیمی از کشور ایتالیا شبه جزیره ای است که به شکل یک پوتین در دریای مدیترانه نفوذ کرده است. و فاصله شمال غربی ترین نقطه تا جنوب شرقی ترین نقطه حدود ۱۱۴۵ کیلومتر است. (یعنی کمتر از نصف ایران که ۲۵۰۰ کیلومتر است.) رشته کوههای آلپ نیز  در مرزهای شمالی این کشور واقع شده است.

رم با جمعیتی نزدیک به سه میلیون نفر، بزرگترین و مشهورترین مرکز فرهنگی و توریستی و همچنین پایتخت ایتالیاست . میلان با جمعیت نزدیک به ۱٫۵ میلیون نفر شهر اقتصادی و تجاری  است وناپل (یک میلیون نفر) شلوغ ترین بندر، تورین (۹۰۰ هزار نفر) نقطه تلاقی حمل و نقل ها  و شهر بزرگ صنعتی، پالرمو( ۷۰۰ هزار نفر) بندر مهم سیسیل، ژنو (۶۵۰ هزار نفر) هم  مرکز بزرگ تجاری و اقتصادی، بلونیا (۴۰۰ هزار نفر) مرکز فروش محصولات کشاورزی، فلورانس (۴۰۰ هزار نفر) مرکز فرهنگی، اقتصادی و صنعتی، باری  و کاتانا  (۳۵۰ هزار نفر) مراکز اقتصادی و ونیز هم با جمعیتی حدود ۳۰۰ هزار نفر از بنادر صنعتی و همچنین مرکز فرهنگی می‌باشد.