سفر من در ایتالیا


« سفر من به (در) ایتالیا » مستندی است در مورد سینمای ایتالیا که در آن ۲۴ فیلم که بین سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۶۶ساخته شده اند، توسط یک عاشق به این سینما، مورد بررسی قرار می‌گیرد. مسلما توجه شما به این فیلم بیشتر خواهد شد، اگر بدانید این عاشق سینمای ایتالیا کسی نیست جز مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese) ، کارگردان بزرگ و محبوب سینمای هالیود .

مارتین اسکورسیزی: این فیلم برای مردم، به خصوص جوانان ساخته شده تا بدونن که فیلم‌های بزرگ تنها در قلب هالیود ساخته نشدند.


مارتین اسکورسیزی که خود ایل و تبار ایتالیایی دارد، گویندگی این فیلم چهار ساعته را بر عهده دارد و در آن ضمن نمایش صحنه های تاثیر گذار از فیلم‌های بیاد ماندنی سینمای ایتالیا، نقاط قوت و ضعف آنها را بیان می‌کند و می‌گوید چه چیزی باعث شده تا این فیلم ماندگار باشد.

بیشتر فیلم‌هایی که اسکورسیزی روی آنها تکیه دارد، متعلق به دوران نئورئالیسم هستند که در آنها اثری از قهرمان پردازی و سوژه های معمول هالیود وجود ندارد، در این فیلم‌ها حقایق جنگ جهانی دوم، ترس و مرگ، آزادی و غم به تصویر کشیده شده است.

این مستند بسیار تاثیر گذار است که دیدن آن را به تمام علاقمندان سینما، علی الخصوص سینمای ایتالیا توصیه می‌کنم. اگر تا به حال حتی یک فیلم از روسلینی، دسیکا، ویسکونتی، آنتونیونی یا فدریکو فلینی ندیده باشید، مطمئن باشید بعد از دیدن این فیلم علاقمند خواهید شد هرطور که شده تمام آن فیلم‌ها را تهیه کرده و ببیند.

این مستند شما را به عمق انسانیتی خواهد برد که در فیلمهای هالیودی کمتر شاهد آن بوده اید.

مارتین اسکورسیزی: من این فیلم‌ها رو دیدم. اونا تاثیر زیادی روی من گذاشتند. شما هم باید اونا رو ببینید.

برای دیدن لیستی از فیلمهایی که در این مستند مورد بررسی قرارگرفته اند، سری به سایت IMDB بزنید.