آشنایی با کشور ایتالیا (قسمت اول)

جمهوری ایتالیا در جنوب اروپا قرار دارد. همسایه های آن در شمال سوئیس و اتریش و فرانسه و در شرق اسلوونی میباشد و به دریای آدریاتیک در شرق، دریای یونان و مدیترانه در جنوب و غرب  محدود شده است. این کشور در حقیقت شامل سرزمین اصلی ایتالیا، جزایر مدیترانه ایی البا، ساردین، سیسیل و بسیاری جزایر کوچکتر است. همچنین کشورهای کوچک و مستقل سن مارینو و واتیکان نیز در درون این کشور جای دارند. کشور واتیکان ایالت پاپهاست که در درون شهر رم پایتخت ایتالیا قرار دارد. مساحت ایتالیا حدود 301 هزار کیلومتر مربع است. (ایران 1648 هزار کیلومتر مربع)

بیش از نیمی از کشور ایتالیا شبه جزیره ای است که به شکل یک پوتین در دریای مدیترانه نفوذ کرده است. و فاصله شمال غربی ترین نقطه تا جنوب شرقی ترین نقطه حدود 1145 کیلومتر است. (یعنی کمتر از نصف ایران که 2500 کیلومتر است.) رشته کوههای آلپ نیز  در مرزهای شمالی این کشور واقع شده است.

رم با جمعیتی نزدیک به سه میلیون نفر، بزرگترین و مشهورترین مرکز فرهنگی و توریستی و همچنین پایتخت ایتالیا میباشد. میلان با جمعیت نزدیک به 1.5 میلیون نفر شهر اقتصادی و تجاری  است. ناپل (یک میلیون نفر) شلوغ ترین بندر، تورین (900 هزار نفر) نقطه تلاقی حمل ونقلها  و شهر بزرگ صنعتی، پالرمو( 700 هزار نفر) بندر مهم سیسیل، ژنو (650 هزار نفر) هم  مرکز بزرگ تجاری و اقتصادی، بلونیا (400 هزار نفر) مرکز فروش محصولات کشاورزی، فلورانس (400 هزار نفر) مرکز فرهنگی، اقتصادی و صنعتی، باری  و کاتانا  (350 هزار نفر) مراکز اقتصادی و ونیز هم با جمعیتی حدود 300 هزار نفر از بنادر صنعتی و همچنین مرکز فرهنگی میباشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *